Taklitler aslını yaşatır mı?

Taklitler aslını yaşatır mı?

9 sene önce hobi olarak seramikle ilgilenmeye başladığımda özellikle ilk etapta beğendiğim ürünlerin kopyalarını yapmayı, gördüğüm her tekniği kullanarak yeni şeyler üretmeyi denedim. 

Çok araştırdım ve hep kendimi geliştirmeye özen gösterdim. Zaten sanatın her alanında böyle değil midir?

İkinci etapta ise denediğim tekniklerden benim için en uygununu seçtim ve sahip olmak istediğim ancak piyasada bulamadıklarımı üretmeye başladım. 

Aslında profesyonel bir marka oluşturmak gibi bir başlangıç amacım yoktu. Ancak kurumsal hayatımda gördüğüm bir eksiklik olan özgün, el yapımı, zarif bir kurumsal hediye olarak nazarlıkları üretmeye başladım. 

Açık söylemek gerekirse ben nazarlıkları üretmeye başlamadan önce üzeri altın dekorlu bu kalitede bir nazarlık piyasada yoktu. Bu sebeple Türk Patent Enstitüsü’nden özgünlük belgesine başvurdum ve onayını aldım. 

Nazarlıkları üretmeye başladığımın üzerinden geçen 7 senede gördüm ki ne büyük bir eksiklikmiş ki bir çok farklı atölye benzerlerini hızlı sürede üretmeye başladı. 

Tamam esinlenmek güzel bir şey ancak üzerinde aylarca düşündüğüm, her detayını aynı şekilde üretmeye çalışanlar hatta hediye keselerine kadar aynı şekilde satışa sunanları görünce üzülüyorum. 

Keşke ülkemizin sanatçıları sevdikleri bir çalışmayı birebir kopya etmeye çalıştıkları enerjiyi özgün bir çalışma yaratmaya odaklanarak harcasa… Çok daha özgün, sıra dışı tasarım ürünlerini sahiplenseler. 

Bana her gün örnekler geliyor. “Haberin var mı?” diye soruluyor. 

Evet farkındayım… İlk başlarda kendi başıma çok mücadele etmeye çalıştım. Maalesef hak sahibi de olsanız şahıs olarak hakkınızı savunmak çok zor. Artık avukatım bana destek oluyor. 

 

Gördüğün bir şeyin birebir kopyasını yapmak belki kolay yolu. 

Ancak;

Bir fikir bulmak,

Bunu hayata geçirmenin yollarını keşfetmek,

Aylarca deneme yapmak,

Sonucunda nihai ürüne ulaşmak çok zorlu bir yolculuk. 

Zorlu olduğu kadar da keyifli bir yolculuk…

Aslında özgün bir tasarım ürününü aldığınız zaman bu aylar süren emeğin, özgün bir fikrin de karşılığını vermiş oluyorsunuz. 

 

Herkesin bir gün doğru ilhamı yakalayıp, kendi özgün fikirlerini bulması dileğiyle… 

Sinem 

Bloga dön